Udruženje „Moja Srbija“ obratilo se otvorenim pismom ministru turizma, g. Huseinu Memiću, izražavajući zabrinutost zbog mogućnosti ukidanja „Moja Srbija vaučeri“ programa za odmor u Srbiji. Kako navode, ovaj program subvencija, koji traje od 2015. godine, ima ključnu ulogu u razvoju domaćeg turizma, povećanju zaposlenosti i unapređenju turističke ponude. Uprkos njihovim brojnim dopisima, Udruženje nije dobilo odgovor od Ministarstva na ovu temu.
Smeštaj na Kopaoniku, naselje Brzeće, 2 vaučera za 4 osobe za 5 noćenja
|
Prema podacima Udruženja, poslednjih meseci povećan je broj upita ugostitelja i građana o budućnosti programa „Moja Srbija vaučeri“. Građani su zabrinuti zbog nejasnih informacija iz Ministarstva turizma, dok ugostitelji strahuju da bi ukidanje subvencija ugrozilo njihov posao. Udruženje podseća da su oni pre 15 godina pokrenuli inicijativu za subvencije domaćeg turizma, što je rezultiralo povećanjem broja domaćih turista i značajnim ulaganjima u turističku infrastrukturu.
Od pokretanja akcije subvencionisanja, podeljeno je više od milion vaučera, što je, prema rečima Udruženja, rezultiralo višestrukim povećanjem prometa u domaćem turizmu. Program „Moja Srbija vaučeri“ omogućio je građanima da priušte odmor u zemlji, dok su ugostitelji imali priliku da unaprede svoje kapacitete. Gotovo sav novac uložen u ovu inicijativu ostaje u Srbiji, što doprinosi punjenju državnog budžeta kroz poreze i doprinose.
Kruševac smeštaj na vaučere - 2 vaučera za 4 osobe za 5 noćenja
|
Udruženje „Moja Srbija“ naglašava da bi ukidanje programa dovelo do ozbiljnih posledica, uključujući smanjenje prihoda ugostitelja, gubitak radnih mesta i povratak na stanje od pre deset godina. Ukidanje bi takođe bilo protivno Zakonu o budžetu za 2025. godinu i Strategiji za razvoj turizma Republike Srbije. Zbog toga pozivaju Ministarstvo da poveća broj subvencija i digitalizuje proces dodele vaučera.
U predlogu za unapređenje programa „Moja Srbija vaučeri“, Udruženje sugeriše povećanje broja dostupnih vaučera na najmanje 250.000, zadržavanje ili povećanje vrednosti vaučera sa 5.000 na 10.000 dinara i uvođenje digitalne distribucije putem e-pošte ili SMS-a. Takođe, predlažu projekat Evaučeri, razvoj aplikacije koja bi olakšala korišćenje digitalnih vaučera i ubrzala proces refundacije ugostiteljima.
Apartman Ema, Brzeće - Kopaonik, 2 vaučera za 4 osobe za 5 noćenja
|
Udruženje je predložilo i dodatne mere, poput uvođenja vaučera za kupovinu domaćih proizvoda, što bi podstaklo razvoj ruralnih oblasti i smanjilo migraciju iz sela. Investicije u lokalne proizvode dodatno bi unapredile turističku ponudu i povećale privrednu aktivnost u Srbiji.
Digitalizacija procesa vaučera za odmor u Srbiji omogućila bi bolje upravljanje sredstvima, značajne uštede i povećanje transparentnosti. Udruženje veruje da je ovo jedinstvena prilika da se održi pozitivan trend u domaćem turizmu, uz unapređenje postojećih mehanizama.
Na kraju, Udruženje „Moja Srbija“ apeluje na Ministarstvo turizma da prepozna značaj uspešnih subvencija za građane i privredu Srbije i da podrži nastavak i razvoj programa „Moja Srbija vaučeri“ na dobrobit svih aktera u turističkom sektoru. Vaučeri 2025, interesovanje gostiju i ugostitelja je ogromno, na državi i Ministarstvu turizma Srbije je odluka.
Poštovani g. Memiću,
Obraćamo Vam se pismom koje dajemo na uvid javnosti, imajući u vidu da do sada nismo dobili odgovor na nekoliko naših dopisa upućenih u vezi sa vaučerima za odmor u Srbiji.
Već duže od mesec dana udruženje „Moja Srbija“ dobija veliki broj poziva ugostitelja koji se bave domaćim turizmom, kao i građana koji bi želeli da svoj odmor provedu u Srbiji. Građani su zabrinuti zbog nedovoljno jasnih informacija koje dolaze iz Ministarstva turizma i omladine, kao i zbog mogućnosti da vaučeri za subvencionisani odmor u Srbiji mogu biti ukinuti.
Naše udruženje je pre tačno 15 godina pokrenulo inicijativu za podsticanje razvoja domaćeg turizma, u vreme kada je izdavanje smeštaja najčešće bila dodatna delatnost. Sugerisali smo da se pokrenu subvencije i veća ulaganja i tvrdili da domaći turizam poseduje značajne potencijale za razvoj. Čak smo u nekoliko navrata samostalno organizovali sajmove domaćeg turizma u centru Beograda, za šta smo dobili i simboličnu pomoć Ministarstva turizma.
Sredinom 2015. godine, najzad, pokrenuta je akcija subvencionisanja domaćeg turizma. Kao što znate, do sada je podeljeno više od milion vaučera, promet u domaćem turizmu je višestruko uvećan, a veliki broj građana je našao mogućnost zaposlenja i zarade u ugostiteljskoj delatnosti. Mnogi ugostitelji su uz pomoć kredita adaptirali i proširili postojeće smeštajne kapacitete kako bi udovoljili povećanom interesovanju gostiju. Istovremeno, više stotina hiljada građana organizovalo je svoj odmor u Srbiji.
Vaučeri za odmor su tokom prethodnih godina predstavljali jednu od najisplativijih i najpopularnijih subvencija u našoj zemlji. Gotovo sav novac usmeren u ovu akciju ostaje u Srbiji i veoma brzo se putem PDV-a, poreza i doprinosa vraća u državni budžet, dok istovremeno, veliki broj građana dobija podsticaj da deo svog odmora provede u svojoj zemlji.
Ova akcija je jasan pokazatelj koliko su isplative subvencije našim građanima i domaćoj privredi.
Kao direktna posledica povećanog interesovanja domaćih gostiju za odmor u Srbiji došlo je i do kvalitativnog poboljšanja turističke ponude, do značajnije posete stranih gostiju, a samim tim i do uvećanog deviznog priliva od turizma.
Ukidanje ovih subvencija ozbiljno bi ugrozilo razvoj domaćeg turizma, dovodeći do pada prihoda ugostitelja i hotelijera, što bi nas vratilo na stanje od pre deset godina, kada je izdavanje smeštaja bilo sporedna delatnost. Pored toga, mnogi ugostitelji koji su podigli kredite i uložili u poslovanje našli bi se u ozbiljnim teškoćama. Podsećamo da bi ukidanje vaučera za odmor u Srbiji bilo protivno i nedavno usvojenom Zakonu o budžetu za 2025. godinu, kao i Strategiji za razvoj turizma Republike Srbije.
Umesto da se ukidaju vaučeri za odmor, koji su se pokazali kao izuzetno isplativa subvencija, pozivamo Vas da još jednom razmotrite predlog koji smo uputili vašem ministarstvu pre dosta godina, u kome se predlaže uvođenje vaučera za domaće proizvode malih proizvođača. Tvrdimo da bi se takvom akcijom postigli identični rezultati kao u sferi turizma, da bi se višestruko uvećao broj malih proizvođača domaćih proizvoda, a pri tome bi se makar u nekoj meri zaustavilo pražnjenje sela, jer bi najveći deo novca bio usmeren upravo u ruralne krajeve. Takođe, ulaganje u lokalne proizvode i brendove dodatno bi uticalo i na poboljšanje kvaliteta turističke ponude.
Uspešne subvencije ne treba ukidati, naprotiv, treba ih povećati i unaprediti. Ovim putem još jednom Vas podsećamo na predloge za unapređenje akcije, koje smo Vam nedavno dostavili:
• da se umesto planiranih 100 000 vaučera odmah na početku odobri kvota od najmanje 250 000 vaučera;
• da se umesto iznosa od 5 000 dinara, koliko je planirano budžetom za 2025. godinu, zadrži vrednost vaučera od 10 000 dinara, kao što je bilo prošle godine ili da se taj iznos poveća;
• da se izvrši digitalizacija procesa dodele vaučera, da se uvede mogućnost dobijanja vaučera u digitalnom obliku, putem imejla ili SMS poruke, i da se za sve građane koji se odluče za elektronski vaučer smanji minimalni period predaje formulara pre rezervacije sa 30 na 15 dana;
• da se izradi aplikacija kojom će ugostitelji očitavati digitalni kod sa mobilnih telefona gostiju, čime će se izbeći bespotrebno ručno popunjavanje formulara od strane ugostitelja i slanje poštom Ministarstvu, kao i ručna obrada istih vaučera u Ministarstvu;
• da se navedena aplikacija direktno poveže sa platnim prometom, te da se odmah po očitavanju podataka o realizovanom vaučeru i verifikacije u Ministarstvu novac za verifikovani vaučer prebaci na račun ugostitelja. Verujemo da taj kompletan proces može da se obavi za svega nekoliko minuta.
Digitalizacijom procesa izdavanja vaučera, osim pogodnosti za ugostitelje, doprinelo bi se boljoj kontroli korišćenja vaučera, izbeglo bi se slanje više stotina hiljada pisama, ne bi bilo ručnog unošenja podataka, pa bi sve to dovelo do višemilionskih ušteda. Cena izrade takve aplikacije bila bi manja od iznosa jednogodišnje uštede.
Nadamo se da ćete u skladu sa svojim nadležnostima podržati dalji razvoj domaćeg turizma i sprečiti nanošenje nenadoknadive štete koja bi nastala ukidanjem ove akcije za celu srpsku privredu, a pre svega za 5 000 ugostitelja koji se bave domaćim turizmom i oslanjaju se na ovu subvenciju i za najmanje 100 000 građana koji zahvaljujući vaučerima mogu sebi da priušte odmor u svojoj zemlji.
Srdačno,
U Beogradu, Milan Ristić,
21. januar 2025. godine predsednik udruženja „Moja Srbija“